Deodorant či antiperspirant bez aluminia (hliníku). Proč ho používat?

07.04.2010 08:51

Hodně se o tom mluví, ale jaké jsou důvody?

Antiperspiranty s obsahem soli omezují poceníLidské tělo využívá k vylučování škodlivin (toxinů) kromě jiných cest také kůži. Škodliviny jsou kůží vylučovány ve formě potu neboli perspirací. Nejvíce se člověk potí v nejslabších částech kůže: v podkoleních a loketních jamkách, za ušními boltci, v oblasti třísel a v podpaží. 

V podpaží se vylučuje stejně potu jako např. v podkoleních jamkách. Jelikož je ale většinu času podpaží uzavřeno spuštěnýma rukama, pot se neodpařuje a hromadí se. Proto se nám zdá, že se nejvíc potíme v podpaží. Po chvíli se začne nahromaděný pot rozkládat a zapáchat.

Proč se přidává do antiperspirantů sloučeniny hliníku?

Antiperspiranty, jak již jméno napovídá, mají pocení bránit. Aby opravdu fungovaly, obsahuje většina z nich chemickou látku chlorohydrát hliníku, která vstupuje do těla přes citlivé podpažní tkáně, a  snaží se blokovat naše potní kanálky. Studie však prokazují, že nepřetržité působení toxických chemikálií při osobní hygieně, zejména z antiperspirantů, může souviset s alergickou reakcí, Alzheimerovou chorobou, a dokonce i rakovinou prsu u žen.
Ženy, které aplikují antiperspirant přímo na čerstvě oholenou pokožku podpažních jamek, zvyšují riziko ještě víc. Holení totiž odstraňuje vrchní vrstvy pokožky a narušuje její povrch, čímž usnadňuje chemikáliím v oblasti podpaží rychlejší pronikání do těla.Používání
antiperspirantů s aluminiem může podporovat vznik rakoviny prsu

Použitím antiperspirantů s obsahem hliníku se snižuje schopnost těla vylučovat toxiny přirozeným způsobem. Tyto toxiny však sami nezmizí. Když je tělo nemůže vyloučit pocením, ukládá je do nejbližších lymfatických uzlin a v podkoží. Stojí ale snížení pocení a neutralizace tělesného pachu za neustálý vysoký denní příjem hliníku?

Studie poukazuje také na to, že rakovinné nádory se nejčastěji objevují v té části ženského prsu, která je nejblíže místu, kde se používají antiperspiranty, u podpaží. U sledovaných žen měly cysty v podpaží 25x větší obsah hliníku, než byl jeho obsah v krvi.

Jak omezit příjem hliníku do těla?

- nepoužívejte antiperspiranty s obsahem sloučenin hliníku (ve složení je uveden jako aluminium)
- používejte deodoranty nebo antiperspiranty, které obsahují krystalky soli (jejich působení také stahuje potní žlázy a zamezuje pocení)
- nepijte nápoje z hliníkových plechovek
- kontrolujte složení i u ostatních hygienických prostředků, sloučeniny hliníku mohou obsahovat také zubní pasty, rtěnky, masti na hemoroidy, vaginální roztoky, nosní spraye, ale i kuchyňské nádobí.

Kde sehnat deodorant či antiperspirant bez hliníku?

E-SHOP